• 2018 APDG Awards Nominee Announcement

The APDG President, George Liddle APDG, Vice-President Fiona Donovan APDG,  State Committees, Awards Committee and judges are delighted to release the nominees for the 2018 APDG Awards.

The announcement took place at the facilities of one of our valued sponsors, Yeo Creative Solutions, on Thursday 15 November.

With the addition of six new categories, the guild is delighted with the calibre and number of award entries submitted this year for the 8th Annual APDG Awards.   

Hosted by MC Fenella Kernebone, the APDG Awards will be held on Sunday, December 16 at The Eternity Playhouse in Darlinghurst, Sydney.

President George Liddle APDG says, ‘The Guild is thrilled to represent all the talent from the diverse areas of design and to highlight and award the outstanding work produced over the last year in our annual awards.

With a growing membership from screen and live performance design practitioners, and the inclusion of the six new categories, we can also highlight the achievements of designers working on international productions, web series and in the game industry.

With 104 nominees across 27 categories, the following local and international productions are represented by APDG members and design excellence from live performance, screen, animation, interactive and events.

We look forward to celebrating with nominees, friends and family and our valued sponsors (existing and new) who make staging the awards possible.  Congratulations to everyone involved.’

Vice-President Fiona Donovan APDG adds, ‘I’m very excited to have so many new categories this year where we are able to acknowledge the amazing work of the diverse skills of the members of the APDG.  For the first time some of our founding members are able to be recognised for their internationally renowned skills.’

The APDG Awards Committee would like to acknowledge and thank the ongoing support from our valued Sponsors, some of whom have been with us since the inception of the APDG. We are excited to welcome new Sponsors in 2018 including Adobe and Unity and more to announce in the coming week.

The annual APDG Awards exists and continues to thrive due to the generosity of these creative companies and organisations. We look forward to supporting them over the next year by promoting the great work the do.

Awards evening details

Eternity Playhouse, Darlinghurst Theatre, Sunday December 16
39 Burton Street, Darlinghurst

4.15pm Red Carpet and complimentary champagne
5.00pm sharp Awards Presentation Ceremony
Followed by After Party
From 10pm After After Party at the Pocket Bar, 13 Burton Street
Dress Code: Cocktail Attire
If you are purchasing tickets please click here to go to the Eventbrite page.

Nominees for the 8th annual APDG Awards

 

AFTRS AWARD FOR STUDENT AND EMERGING DESIGNER FOR SCREEN

‘Who’s A Fly Bird?’
Bianca Tomchin

‘The Horrific Murder of Grigori Rasputin or; How I Stopped Worrying and Learned to Love the Tsar’
Gabrielle Rowe

‘Colony’
Maddison Haywood

‘Lieutenant at Arms’
Benjamin Warmuth

 

THE NIDA FOUNDATION TRUST AWARD FOR EMERGING DESIGNER FOR LIVE PERFORMANCE

‘ The Changeling’
Charlotte Mungomery

‘Waiting For Godot’
Gabrielle Rowe

‘Precipice’
Stephanie Howe

‘Ex-Machina’
Christopher Baldwin

 

MAXON AWARD FOR TITLE DESIGN

‘Guardians Of The Tomb’ Opening Titles Sequence
Zenon Kohler

‘APDG Awards Titles’
Scott Geersen

‘Harrow’ Opening Titles Sequence
Zenon Kohler

‘TedXSydney 2018: Humankind’
Scott Geersen

 

WYSIWYG 3D AWARD FOR VISUAL EFFECTS DESIGN

‘Winchester’
Rangi Sutton

‘Jumanji: Welcome to the Jungle’
Glenn Melenhorst

‘Peter Rabbit™’
Will Reichelt

 

AIT AWARD FOR ANIMATION DESIGN ON A SHORT FILM, COMMERCIAL OR SERIES

‘Queensland University Of Technology/Future Proof’
Ian Anderson

‘Elemental: Hydrogen VS Hindenburg’
Zenon Kohler

‘Lost and Found’
Samuel Lewis

‘The Adventures of Snugglepot and Cuddlepie’
Ample Projects

 

AWARD FOR DRAWING, CONCEPT ILLUSTRATION CONCEPT MODELS FOR SCREEN, EVENTS, INTERACTIVE EXHIBITION AND LIVE PERFORMANCE

‘The Merry Widow’
Jennifer Irwin APDG

‘MUTE – Berlin Street’
Benjamin Last

‘Peter Rabbit™’
Simon Whiteley

‘Untheatre Village’
Casey Van Sebille

 

UNITY TECHNOLOGIES AWARD FOR DESIGN FOR AN INTERACTIVE OR EXPERIENTIAL GAME

‘The Adventure Pals’
Julian Wilton

‘Primordials: Fireborn’
Tyson Butler-Boschma

‘Kuebiko: The Crumbling Prince’
Jacqueline Miller

‘Planet Protector VR’
Alex Holder

 

ADOBE AWARD FOR PRODUCTION DESIGN FOR A WEB SERIES

‘Event Zero’
Rachele Wiggins

‘Fucking Adelaide’
Amy Baker

‘Patricia Moore’
Jamie Cranney

‘Other People’s Problems’
Aphrodite Kondos

 

PROSTHETIC MAKE-UP DESIGN FOR SCREEN

‘Winchester’
Special Make-up Effects Designer
Steve Boyle

‘Harrow’
Prosthetics Design
Steve Boyle

‘UPGRADE’
Prosthetics Design
Larry Van Duynhoven

 

M.A.C. AWARD FOR MAKE-UP & HAIR DESIGN FOR A FEATURE FILM

‘Winchester’
Tess Natoli

‘Peter Rabbit™’
Lesley Vanderwalt APDG

‘Swinging Safari’
Rick Findlater

‘UPGRADE’
Chiara Tripodi

 

MAKE-UP & HAIR DESIGN FOR A TELEVISION PRODUCTION

‘Olivia – Hopelessly Devoted To You’
Helen Magelaki

‘Glitch season 2’
John Logue

‘Romper Stomper’
Helen Magelaki

‘Underbelly Files: Chopper’
Angela Conte

 

HERO FROCK HIRE AWARD FOR COSTUME DESIGN FOR A FEATURE FILM

‘Winchester’
Wendy Cork APDG

‘UPGRADE’
Maria Pattison

‘Peter Rabbit™’
Lizzy Gardiner

‘Sweet Country’
Heather Wallace

 

LISA MANN CREATIVE MANAGEMENT AWARD FOR COSTUME DESIGN FOR A TELEVISION PRODUCTION

‘Picnic At Hanging Rock’
Edie Kurzer

‘Olivia – Hopelessly Devoted To You’
Wendy Cork APDG

‘Friday On My Mind’
Xanthe Heubel

‘Riot’
Xanthe Heubel

 

AWARD FOR COSTUME DESIGN FOR A WEB SERIES

Kiki and Kitty’
Amelia Gebler

‘Fucking Adelaide’
Renate Henschke

‘Patricia Moore’
Jan Hurley

 

THE JENNIE TATE AWARD FOR COSTUME DESIGN FOR LIVE PERFORMANCE – SPONSORED BY HLA MANAGEMENT

‘Dark Emu’
Jennifer Irwin APDG

‘The Merry Widow’
Jennifer Irwin APDG

‘Three Sisters’
Alice Babidge

‘Ghosts’
Julie Lynch  APDG

 

AWARD FOR DESIGN ON A LIVE EVENT – SPONSORED BY DESIGN AWARDS

‘David Jones Christmas Display’
Macgyver Models

‘The Spirit of Fun’ at Luna Park Vivid Sydney 2018
The Electric Canvas

‘Bunjil’
Ample Projects

‘Wonderland’
Anna Tregloan

 

ROSCO AWARD FOR LIGHTING DESIGN FOR LIVE PERFORMANCE

‘ab (intra)’
Damien Cooper

‘Melancholia’
Paul Jackson

‘Twelfth Night’
Ben Hughes APDG

‘Testament of Mary’
Paul Jackson

 

PHOTOPLAY AWARD FOR DESIGN ON A COMMERCIAL

‘Metamucil Episode No. 2’
Sophie Hayward

‘Queensland University of Technology/Future Proof’
Zenon Kohler

‘WESTPAC – Help When It Matters’
Steven Jones-Evans APDG

Blackmores ‘Probiotic Plus’
Aaron Crothers APDG

 

YEO CREATIVE SOLUTIONS AWARD FOR SET DECORATION FOR A FEATURE FILM

‘Winchester’
Vanessa Cerne

‘Peter Rabbit™’
Lisa Thompson

‘Swinging Safari’
Justine Dunn

‘UPGRADE’
Katie Sharrock

 

NEXT-PRINTING AWARD FOR SET DECORATION FOR A TELEVISION PRODUCTION

‘Friday On My Mind’
Brock Sykes

‘Picnic At Hanging Rock’
Rolland Pike

‘Safe Harbour’
Christopher Bruce

 

AIT AWARD FOR SET DESIGN FOR LIVE PERFORMANCE

‘Three Sisters’
Alice Babidge

‘The Merry Widow’
Michael Scott-Mitchell APDG

‘Bittersweet Obsessions Australian Brandenburg Orchestra’
Charlotte Mungomery

 

AWARD FOR PRODUCTION DESIGN FOR A TELEVISION DRAMA

‘Harrow – Season One’
Matt Putland APDG

‘Top Of The Lake: China Girl’
Annie Beauchamp APDG

‘Friday On My Mind’
Tim Ferrier

‘Picnic At Hanging Rock’
Jo Ford

 

AFTRS AWARD FOR DESIGN FOR A SHORT FILM OR MUSIC CLIP

‘Lost and Found’
Rennie Watson

‘A Low Hum’
Virginia Mesiti

‘Drum Wave’
Josephine Wagstaff

‘Sola’
Jonathan Nix

 

ACS AWARD FOR DESIGN FOR A LIVE PERFORMANCE

‘Ma, Pa and the Little Mouths’
Charlotte Lane

‘Athalia’
Melanie Liertz

‘There Will Be A Climax’
Nick Fry

 

‘Still Point Turning’
Michael Scott-Mitchell APDG

 

AWARD FOR EXCELLENCE IN LIVE PERFORMANCE – ACKNOWLEDGING EXCELLENCE IN DESIGN AND PRACTICE ON INTERNATIONAL PRODUCTIONS OR ARTISAN EXCELLENCE ON AUSTRALIAN OR INTERNATIONAL PRODUCTIONS

‘Hotel Strindberg’
Set and Costume Design
Alice Babidge

‘Dirty Dancing The Musical’
Costume Design
Jennifer Irwin APDG

‘Pyeongchang 2018 Winter Olympics Opening Ceremony – Puppets (Pyeongchang Puppets)’
Supervising Art Director
Brian Edmonds APDG

‘Cat On A Hot Tin Roof’
Costume Design
Alice Babidge

 

DOCKLANDS STUDIOS MELBOURNE AWARD FOR EXCELLENCE IN SCREEN – ACKNOWLEDGING EXCELLENCE IN DESIGN AND PRACTICE ON INTERNATIONAL PRODUCTIONS OR ARTISAN EXCELLENCE ON AUSTRALIAN OR INTERNATIONAL PRODUCTIONS

‘Kong: Skull Island’ (the Iwis)
Special Makeup Effects
JMB FX Studio

‘Pirates Of The Caribbean: Dead Men Tell No Tales’Art Direction
Supervising Art Director: Ian Gracie APDG
Art Directors: Michael Turner, Tom Nursey APDG, Jacinta Leong APDG, John Dexter

‘Alien: Covenant’
Art Direction
Supervising Art Director: Ian Gracie APDG
Art Directors: Damien Drew APDG, Michelle McGahey APDG, Jacinta Leong APDG, Charlie Revai APDG

‘Game of Thrones’
Production Design
Deborah Riley

 

DOCKLANDS STUDIOS MELBOURNE AWARD FOR PRODUCTION DESIGN FOR A FEATURE FILM

‘Winchester’
Matt Putland APDG

‘UPGRADE’
Felicity Abbott APDG

‘Peter Rabbit™’
Roger Ford ADPG

‘The LEGO Ninjago Movie’
Kim Taylor

 

THE RECIPIENTS OF THE FOLLOWING AWARDS WILL BE ANNOUNCED AT THE 2018 APDG AWARDS Sunday 16 December at the Eternity Playhouse, Darlinghurst Sydney.

CANAL ROAD FILM CENTRE ARTISAN AWARD FOR LIFETIME ACHIEVEMENT FOR FILM

ARTISAN AWARD FOR LIFETIME ACHIEVEMENT FOR LIVE PERFORMANCE

CAMERON CRESWELL AWARD FOR OUTSTANDING CONTRIBUTION TO DESIGN

 

For more information please contact:

Tamara Popper +61 410 840 259 or Jane Healy +61 414 756 214

awardsmanager@apdg.org.au

© | All content copyright APDG or its respective owners